‘Kilicho na mwanzo kina mwisho…’ Read Jane Ngoiri’s last message to NTV fans as she quits

Jane Ngoiri

Multi-talented TV presenter Jane Ngoiri has called it quits at NTV. Jane presented her last news bulletin on January 30, and after that, she shared a touching speech before signing off.

‘KILICHO NA MWANZO HAKIKOSI MWISHO. BASI SIKU YA LEO NI SIKU YANGU YA MWISHO HAPA NTV. IMEKUWA FURAHA PAMOJA NA FAHARI KUBWA SANA KUKULETEA TAARIFA….NACHUKUA FURSA HII KUMSHUKURU MWENYEZI MUNGU KWA KUNITANGULIA, KAMPUNI HII YA NATION MEDIA GROUP NA WAFANYIKAZI WENZANGU MAANAKE NILIPOKUJA HAPA NILIKUWA MWEMBAMBA LAKINI SASA ANGALIA, NAONDOKA NA KILO ZANGU NA JINA LINATAJIKA JANE NGOIRI,’ SHE SAID.

Also read;

Wololo! Shakila exposes Eric Omondi says he has a small manhood

Jane went ahead to thank her family and fans for being supportive.

‘NAISHUKURU FAMILIA YANGU, IMEKUWA NGUZO MUHIMU SANA NA SHABIKI NUMBER MOJA NA WATAZAMAJI WOTE. WEWE MPENZI MTAZAMAJI ULIWACHA WENGINE WOTE NA KILA JIONI UKANICHAGUA MIMI JANE NGOIRI NA KWA HIVYO NAKUPA SALUTI YA HESHIMA KUSEMA ASANTE SANA. NA WANAVYO SEMA WASWAHILI, MILIMA HAIKUTANI LAKINI BINADAMU WANAKUTANA…’

Her colleagues threw her a surprise party, to celebrate her before leaving the Kimathi Street-based media house.

Comments from her colleagues and fans include;

watsonkaruma A workmate who became a friend! Wishing you well ahead of your next assignment! You are an Iron Lady. 🙏

Veronicah Kwamboka God bless u sis whenever u go.

Fantaceleb Wandiru we will miss you on screens Jane, also miss seeing that taste of your fashion especially the bowtie part. ubarikiwe

josehkamash We will miss you saaaaaaana😍😍😍😍😍. Asante saaana for being a friend

mainanyaguthii It was an honor to have you grace our screens Jane… We shall surely miss you❤️❤️❤️❤️👏

brendaoganga Change is great! The world is your oyster, make the most of it👏

ngendonjoroge_did__herbest All the best Jane. We shall miss you

bramy80 All the best in your endeavours. God bless

mrooniey Jane I’ll miss you. You soo charming.. All the best

salahmohaa Wishing you all the best in your next move Jane

%d bloggers like this: