Rose Muhando speaks of Pastor Nganga

Veteran Tanzanian Gospel artist Rose Muhando has spoken about the viral video of her being prayed for by paster Ng’anga here in Kenya in 2018. She was asked by Churchill yesterday on Churchill show what happened as that was the last time she was seen by Kenyans.

Muhando says truly that was her last time in Kenya and had been called by Pastor Nganga to sing in his church. She said she had two years of pain that saw her nosebleed and had nobody to tell based on hard times she was going through.

“MARA YA MWISHO KIUKWELI PASTOR ALINIITA NIJE KANISANI KWAKE KUIMBA LAKINI NINA MIAKA MIWILI YA MAUMIVU NIKAWA NAUGUA.UNAJUA NILIKUWA NAUGUA MPAKA DAMU ZINATOKA PUANI NIKAWA NAUGUA LAKINI SINA MTU WA KUAMBIA CHOCHOTE KULINGANA NA MATESO NILIYOYAPITIA”

She also said that many people were picking on her, jealous of her rise to fame, and some people wanted her money.

“WATU WALIKUWA WANAVUTANA NA MIMI. SHIDA ILIKUJA HIVI, UMEINUKA NA MTU ANATAKA PESA YAKO KWA NGUVU, ANATAKA KUKUTAWALA WEWE YAANI ANACHUKUA ILE NAFASI YA MUNGU ANATAKA KUKAA YEYE. HUO NDIO ULIKUWA UGOMVI KWANGU.”

Rose Muhando

Rose Muhando will be launching her new album this month at Villa Rosa Kempinski Hotel along Waiyaki Way here in Nairobi on the 27th of this month from 12noon to 6pm in the evening with an entrance fee of 50k per person.

She’s proud of Kenya and she narrates that is the reason she’s launching her album here, and everything including her health improved after she was hospitalized in a local hospital.

“NDIO MAANA NIMELAUNCH ALBUM YANGU KENYA,NIMELAZWA HAPA, NIKATIBIWA HAPA, AFYA YANGU IMERUDI MARA MIA HAPA, HATA HII KUFANYA LAUNCH YANGU NI KWA AJILI YA ILE SUPPORT LAKINI PIA NISHUKURU TU KWAMBA NDUGU ZANGU MIMI NDIO YULE AMBAYE MLIKUWA MNAFANYA MICHANGO YENU NA KUOMBA MAOMBI YENU”

%d bloggers like this: