‘Undugu ni kufaana sio kufanana!’ Zeddy responds after Churchill said fans aren’t your family

Comedian Zeddy is one of the greatest and kindest celebs we have around. The mother of three has of late been on the forefront in creating awareness about mental health and depression among celebrities, this has left many praising her.

During this quarantine period, she has helped many among them TV comedians Njoro and Wa Kimani who had sunk into alcoholism and depression.

Also read;

From Dua to Millanetai! Meet beautiful and adorable daughters of Kenyan male celebs

Well, last Saturday during the burial of comedian Othuol Othuol at his rural home in Siaya County, Godfather of Kenyan comedy Daniel “Churchill” Ndambuki lectured creatives, telling them to stop calling fans their family.

‘BEING A BRAND REQUIRES DISCIPLINE AND CONSISTENCY. IT’S JUST LIKE A SCHOOL YOU MIGHT GO TO ALLIANCE BUT THAT DOES NOT MEAN THAT YOU WILL GET AN A, NOT EVERYBODY WILL PASS. MY ADVICE TO COMEDIANS AND ENTERTAINERS IS TO TAKE ADVANTAGE OF SOCIAL MEDIA AND STOP CALLING YOUR FANS FAMILY. DON’T WAKE UP TELLING THEM WHAT YOU ARE EATING, WHERE YOU ARE GOING AND EVERYTHING YOU ARE DOING, AND KNOW THAT YOU HAVE A LIFE AND YOUR FAMILY IS YOUR MUM, YOUR SIBLINGS AND RELATIVES STOP IT,’ SHE SAID.

Also read;

‘I went back to Churchill Show 2 months after giving birth so as to pay bills’ Comedian Jemutai narrates

But according to Zeddy, her fans are her family. Justifying this, the former Churchill Show comedian shared photos of people she has helped, thanking her followers for making it possible.

‘SITAKI KUKWAZA MTU ILA NARUDISHA SHUKRAN ZA DHATI KWA MAFANS WANGU WOTE KWA KUWA MSTARI WA KWANZA KUNISUPPORT. NILIANZA NA CHILDREN’S HOME TUKAINGIA KWA MY FORMER CLASS MATE (NJAMBI). MLINIAMINI NATUKAMJENGEA NYUMBA NZURI INGAWA AME TELEZA KIDOGO NINA IMANI ATAKUA SAWA. PILI MLINISAIDIA SANA KUMSTRI BI MWIKALI MKAMNUNULIA VYAKULA, VITU VYA NYUMBA NA PIA MKAMLIPIA NYUMBA YAKE HADI DECEMBER. WAKATI WA NJORO MLISIMAMA NA MIMI HADI AKAPATA USAIDIZI WA REHAB NA BABAKE AKAPATA UFADHILI WA KIMATIBABU. WAKIMANI PIA ALIFAIDI SANA, AMERUDI SHULE NA ALIWEKWA JINO ANAPIGA SMILO MOJA KALI SANA. KUNA KIJANA WA FORM 3 ALIKUA NA DEPRESSION SABABU YA KUFUKUZWA SHULE NA KUNYIMWA FURSA YA KUFANYA MTIHANI WA KCSE. MICHAEL ALIPATA USAIDIZI WA COUNSELING NA KUFIKIA SASA ANAENDELEA NA MATIBU YAKE. INSHAALLAH CORONA IKIISHA TUMRUDISHE SHULE. KWA UFUPI MAFANS WANGU HAWAJAWAI NIANGUSHA. KULINGANA NA MIMI NYINYI NDIO FAMILIA YANGU, SABABU HAO WOTE NIMEPOST SIJAWAI PATA SUPPORT KWA”CELEB” ATA MMOJA. MAFANS WANGU NYINYI NI MASHUJAA WAKWELI. MSICHOKE TUZIDI KUOMBEANA MEMA NATUSAIDIE WANAO HITAJI USAIDIZI, HAO NI BAADHI YA WALE WAMEFAIDI KUPITIA MAFANS NKO TAYARI KUKOSOLEWA🖐️
VILE VILE NINGEPENDA KUWASHUKURU MAFANS AMBAO HUNUNUA COOKIES ZANGU KISHA WANANIOMBA NIZIPELEKE KWA MITAA NIPEANE KWA WASIOJIWEZA FOR FREE. MMENISAIDIA NA NAWASHUKURU. KUPITIA MAFANS NIMEWEZA KUSHIRIKIANA NA MASHIRIKA TOFAUTI KUSAIDIA WANAOADHIRIWA NA DEPRESSION NA MENTAL HEALTH.
🖐️LAKINI KWANGU MAFANS NYINYI NDIO FAMILIA YANGU ,UNDUGU NI KUFAANA WALA SI KUFANANA♥️
TENDA WEMA NENDA ZAKO,’ SHE POSTED.

%d bloggers like this: